Türkiye ekonomisinin büyüme trendi

Birkaç gündür ekonomimizin büyümesini çalışıyorum. İlgimi çeken bir noktayı blogumda paylaşmak istedim.

Aşağıdaki grafikte son altı yıl için takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış ve sabit fiyatlarla (yani enflasyonun etkisinden de arındırılmış olarak) Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) gelişimimizi görüyorsunuz. Okumaya devam etmeden önce grafiğe beş-on saniye kadar odaklanmanızı rica ediyorum.

Kaynak: TÜİK raporları (1998 yılı sabit fiyatlarıyla ve takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış veri endekslenmiştir).

Ne düşünüyorsunuz? Daha açık olmak gerekirse, bu grafik size karamsar ya da sağlıksız görünüyor mu? Bana öyle görünmüyor doğrusu.

Şimdi de yukarıdaki grafiği GSYH içerisindeki en büyük üç bileşeni (yani imalat sanayii, toptan ve perakende ticaret, ulaştırma, depolama ve haberleşme kalemlerini) yine sabit fiyatlarla ama takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmamış şekilde ekleyerek sizlere sunmak istiyorum.

Kaynak: TÜİK raporları (1998 yılı sabit fiyatlarlarıyla olan veri 4Q08 = 100 olacak şekilde endekslenmiştir) .

Sektörel olarak ve mevsimsel etkilerle birlikte bakınca ekonomideki volatilite elbette daha fazla. İnsan yaşadığını bilirmiş derler, ekonomi toplamda sağlıklı olsa bile bazı sektörler zaman zaman sıkıntı ya da küçülme yaşayabiliyor.

Varmak istediğim nokta şu: Sektörel bazı sorunları ve mevsimsel dalgalanmaları tüm ekonomiye genellemiyor olmamız ve küresel krizden ayrı değerlendirmemiz daha uygun olacaktır. Evet, küresel bazda müthiş sıkıntılı bir dönem yaşadık ve halen de yaşamaktayız. Avrupa'nın borç sorunu gibi, dünyada hala yüksek seviyede olan kaldıraç kullanımı gibi devasa problemler hala devam ediyor. Ancak bir taraftan da binlerce/milyonlarca akıl küresel bazdaki devasa problemleri aşmak için olağanüstü çaba sarfediyor. İyimser olmak ve bu akıllara güvenmek çok karlı olabilir. Hele de ülkemiz özelinde büyüme grafiklerimiz sağlıklı bir görüntü ortaya koyuyorken.

Siz de Türkiye ekonomisi için uzun vadede iyimser olmayı rasyonel buluyor musunuz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder